Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Yoğurt Mayalamanın Püf Noktaları

Ağustos 31, 2021 0 Yazar: Özge Boncukluoğlu

Günün neredeyse her öğününde tüketilebilen bir besin olan yoğurt  , içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sistemini ve bağışıklığı güçlendirme açısından önemli ve faydalı bir besin kaynağıdır. Son zamanlarda insanların daha çok doğal ve organik gıdalara yönelmesi ile evlerde yoğurt mayalama yaygınlaşmıştır. Eğer sizlerde evlerinizde kendi yoğurdunuzu yapmayı daha sağlıklı buluyorsanız bu yazıda yoğurt mayalama hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından bu işlemin püf noktalarını en iyi şekilde  öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz.

 Fermente bir süt ürünü olan yoğurt , fermentasyon işlemi için yoğurt mayası olarak ,  Lactobacillus bulgaricus ve Streptocossus thermophilus bakterilerilerinin bir karışımı olan starter kültür kullanılarak yapılmaktadır. Yani  aslında kullanılan mayalar değil , bakterilerdir.

  • Evlerimizde yaptığımız mayalama işleminde en önemli faktörlerden biri kullanılan mayanın özelliğidir. Mayalama işleminde maya olarak kullanılacak olan yoğurdun ev yoğurdu olmasına dikkat edilmelidir.
  • Bir diğer önemli faktör arasında yoğurdu yaparken sütün ısıtılması işlemidir. Sütü yaklaşık olarak 80 – 90˚C de 15-20 dakika  kaynatılmasındaki amaç mikroorganizmaların  uygun üreme sıcaklığını sağlamaktır. Eğer süt kaynamadan mayamızı eklersek , sütümüz mayayı tutsa bile istenilen lezzete ve kıvama ulaşamayabiliriz.
  • Yoğurdun kalitesi kullanılan sütün ve bakterilerin kalitesi ile de önemli derecede bağlantılıdır. Bu sebeple evde yapacağımız yoğurtta kullanacağımız yoğurdun çok da eski olmaması gerekmektedir.
  • Kullanılan maya miktarı da yoğurdun kalitesini etkilemektedir. Kaynatılmış sütün  miktarının yaklaşık %1 i kadar maya kullanılmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki maddedeki yazılanları yaşamanız muhtemel olabilir.
  • Yoğurdun az mayalanmasında istenilen lezzete ulaşılamayacağı gibi fazla mayalanması da yoğurtta ekşime ve sulanmaya neden olabilmektedir.
  • Mayanın eklenmesinin ardından yoğurt 40-45 ˚C sıcaklıkta 3 – 4 saat kadar mayalanmaya bırakılmalıdır. Sıcak bir ortamda veya üzerinin örtülmesi ile bekletilmelidir.
  • Elde edeceğiniz yoğurdunuzun kıvamlı olmasını isterseniz günlük süt kullanmanız daha iyi olacaktır.
  • Yaz aylarında yoğurt yaparken üzerini fazla örtmemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yoğurdunuz çabuk ekşiyebilir ve sulanabilir.

Herkesin damak zevki farklı olduğundan bazı durumlar ile karşılaştığınızda örneğin yoğurdunuzun cıvık olduğunu düşünüyorsanız üzülmenize hiç gerek yok çünkü sadece sizin mayalama işleminizden kaynaklanmayan nedenler olabiliyor. Kullandığınız sütü sağılan ineğin beslenme koşulları da bu gibi durumları etkileyebilmektedir. Yukarıda maddelendirilmiş halde bulunan  püf noktaları dikkate alarak yapacağınız yoğurdun güzel olmamasından benim şüphem yok . Umarım yoğurt mayalamak artık hiç denememiş kişiler için bile daha kolay görünüyordur. Şimdiden yapacağınız yoğurtlar için hepinizin eline sağlık.