Tiny House

Tiny House

Mayıs 12, 2021 0 Yazar: Yeliz Şeyda Elvan

Küçük Ev Akımı

Tiny House yani küçük ev akımı özellikle 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz sırasında batı ülkelerinde gelişmeye başlayan, daha küçük evlerde, daha az masraf ile ve çevreye daha az zarar vererek yaşamak için fikir, mimari çözümler, ürün ve dayanışma grupları geliştirme yönünde oluşan toplumsal hareketidir. Tiny Houselara ait 5 genel özellik vardır. Bunlar;

1. Ana Katta Bir Yatak

Minik evlerin çoğunda, yerden tasarruf sağlayan nedenlerden dolayı çatı katı yatakları bulunsa da ana katta konuklar için uyuyacak bir yer olması veya bir yaralanma nedeniyle merdivenleri çıkamaması durumunda kullanılacak bir yatak olması gereklidir. Ana yaşam alanına yatak koymanın en kolay ve etkili yollarından biri, yatağa dönüşen bir kanepe satın almaktır.

2. Bir Ton Doğal Işık

Birçok küçük ev, yapıların taşınmasıyla ilgili federal ve eyalet otoyol kuralları nedeniyle 260cm genişliğinde ve 410cm yüksekliğiyle sınırlıdır. (Bir temel üzerine küçük bir ev inşa edebilseniz de birçok küçük ev sahibi kendi evlerinin arka bahçelerine veya karavan parklarına yerleştirmeyi tercih eder, bu da evin inşa edildikten sonra taşınması gerektiği anlamına gelir. Bu sınırlı alan nedeniyle, ne kadar doğal ışık varsa o kadar iyidir. Yerleşik bir tasarım şirketi olan Shelter Wise’ın inşaatçısı ve tasarımcısı Derin Williams, “Pencereler veya farklı duvar kaplamaları kullanmak bir alanı çok daha büyük hissettirebilir” diyor.

3. Yaratıcı Depolama Çözümleri

Küçük bir alanda yaşıyorsanız (veya yaşamayı planlıyorsanız), eşyalarınızın büyük bir çoğunluğunun büyük olasılıkla geri dönüştürülmesi, verilmesi veya atılması gerekecektir. Bununla birlikte, hala sahip olduğunuz eşyaların bir alana ihtiyacı olacak. Tencere ve tavalarınızı çekmecelerde saklamak yerine asmak veya ekstra battaniyeleri ve yastıkları bir sandıkta saklamak gibi basit çözümler yerden tasarruf etmenizi sağlar. Küçük evinizi inşa ederken, eşyalarınız için yer açmanın tonlarca yaratıcı yolu olduğundan, mimarınıza danışın

4. Çok Amaçlı Alanlar

Küçük bir evde, her alan nasıl kullanıldığına göre esnek olmalıdır. Küçük evinizde mutfak her zaman mutfağınız olmayacak çünkü günün herhangi bir noktasında ofisiniz, yemek odanız ve hatta belki de dolabınız bile olabilir. Her odanın çok amaçlı olması gerektiğinden, bu kullanımları yansıtan mobilyalara sahip olmak önemlidir.

5. Çok Amaçlı Cihazlar

Küçük evlerin popülaritesi cihaz yeniliğine yol açtı. Fikir, tek bir sette bütün bir mutfak düzeneğine sahip olabilmenizdir: mutfak lavabosu, ocak, bulaşık makinesi. Bu ürünler her büyük cihaz mağazasında yaygın olarak bulunmasa da küçük bir eve taşınmak konusunda ciddiyseniz, araştırmanız gereken bir şey olabilir.

Genel özelliklerine baktığımızda ana fikrin aslında az ama öz bakış açısını benimsediğini; taşınılabilirliği, çok yönlü araçlarda kullanılabilirliği yansıttığını da görmekteyiz. Taşınılabilir olması, maliyetinin düşük olması, son derece çevre dostu olması, enerjiyi üst düzeyde verimli kullanabilmesi, temizliğinin daha az zaman ve daha az maliyet gerektirmesi gibi avantajları vardır. Avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Örneğin; minimum yiyecek depolamayla çok sayıda öğün hazırlayamayız, işlevsel olmayan durumlarla karşılaşabiliriz.

Durum böyle de olsa aslında minimalizmi yansıtan bu akım bizlere ihtiyacımız olandan fazlasını kullandığımızı, ürettiğimizin çok fazla üzerinde bir tüketim gerçekleştirdiğimizi gösterir.