ROKOKO SANATI

ROKOKO SANATI

Haziran 17, 2021 0 Yazar: Ömer Uslu

18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan, gösterişli ve süslemeci bezeme üslubuna verilen isimdir. 1715 – 1774 yılları arasında aydınlanma çağında ortaya çıkan Rokoko sanatı, daha çok dekorasyona yönelik olduğu için, bazı kaynaklarda ayrı bir üslup olarak yer alamayıp, Barok sanatın geç dönemi olarak anılmaktadır.

Barok stiline karşı tepki olarak klasik stilin yeniden ortaya çıkmasından sonra Rokoko deyimi ‘’modası geçmiş şey’’ anlamında kullanılmıştır.

Rokoko Resim Sanatı

Bu dönemde göz alıcı giysili hafif meşrep hanımların, peruklu, fraklı çapkın erkeklerin gönül ilişkileri günlük yaşamın olduğu gibi sanat yapıtlarının da başlıca konusu haline gelmiştir. Dönemin portre sanatı bile bu beğeniye uymuştur. Boucher’in Madam Pompadour Portresi, Fransa Kralı’nın şatafatlı giyimi aşırı makyajıyla bir taş bebeği andıran metresinin salt fiziki güzelliklerini yansıtmaktadır.

Mimaride Rokoko

Rokoko, Fransa’da daha çok soyluların savunduğu ve sahip çıktığı bir akım olmakla birlikte, hazcılığı sembolize eder. Dönemin soylu ve aristokrat kesiminin zevkini yansıtan Rokoko, Barok sanatın gösterişinden uzak, sade ve zariftir. Bu süsleme biçiminde C ve S şekillerinin yanı sıra , deniz kabuğu motifleri ve bitkisel motifler kullanılmıştır. Bu akımda, derinlikten çok, güzellik ön plandadır. Rokoko, Barok sanatın hem zirvesi hem de çöküşü olarak görülür.

Saraylardaki salonlar, duvardaki tablodan mobilyaya, duvar kâğıdından kadınların mücevherlerine kadar Rokoko akımının etkisine girdi. Dekorasyon, tavan, duvar, köşe süslemeleri dışında porselen, mobilya, seramik gibi alanlarda da Rokoko etkisini gösterdi ve bu işlerde sanatçılar, motifin her yerini en ince ayrıntısına kadar işlediler.

Rokoko Mimarinin Genel Özellikleri

  • Süslemelerde C ve S kavisi kullanımı
  • Deniz kabuğu, yaprak, kuş ve bitki motifleri kullanımı
  • Çiçek ve otların büyürken oluşturduğu kıvrımlardan ilham alan çizgiler
  • Ayna ve mücevherlerle kaplanmış yüzeyler
  • Asimetrik ve düzensiz unsurlar
  • Beyaz alçı sıvanın abartılı kullanımı
  • Binaların dış tasarımın sade, iç tasarımın ise detaylı oluşu
  • Çin ve Japon tarzı desenlerin kullanımı ve oryantalist tasarımlar
  • Barok mimariye göre daha sade, yalın ve yumuşatılmış bir stil