Probiyotikler ve Prebiyotikler Arasındaki Fark Nedir ?

Probiyotikler ve Prebiyotikler Arasındaki Fark Nedir ?

Haziran 7, 2021 0 Yazar: Özge Boncukluoğlu

Bir elmanın  iki yarısı gibi düşünebileceğimiz , probiyotikler ve prebiyotikler benzer gibi görünse de insan sağlığı açısından farklı rollere sahiptirler. Detaylı bir şekilde bahsetmeden önce kısaca tanımlamak istersek : Probiyotikler sindirim sisteminde  belirli sayıda yer alan sağlık için yararlı mikroorganizmalar , prebiyotikler ise bu yararlı mikroorganizmaların büyümelerini ve aktivitelerini olumlu bir yönde etkileyen maddelerdir. Vücudumuzun ikinci beyni olarak bilinen bağırsaklarımızda birçok yararlı veya zararlı bakteri türü yaşamaktadır. Bağırsak florası olarak bilinen bağırsak bakterileri vücutta birçok önemli  işlevi yerine getirmektedir. (Sindirim sisteminin düzenli işleyişi , hastalıklara karşı savunma ve biyolojik dengeyi sağlamak.) Vücuttaki bağırsak florasını sağlıklı tutmak ve vücudun biyolojik dengesini sağlamak amacıyla tam bu noktada ,  probiyotikler ve prebiyotiklerin önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekir.

Probiyotik Nedir ?

Yunanca kökenli bir kelime olan probiyotik ‘yaşam için’ anlamına gelir ve başta da bahsettiğimiz gibi bağırsaklardaki patojen ve zararlı bakterilerin sayısını azaltarak , yararlı bakterilerin sayısını arttırmak , bağışıklık sistemini iyileştirmek ve sindirim sistemini düzenlemeye yarayan faydalı bakterilerdir. En yaygın olarak bilinen probiyotikler , süt şekerini laktik aside dönüştüren laktik asit bakterileridir. Bunlar arasında Lactobacillus ve Bifidobacterium yer almaktadır. Bu bakteriler birçok fermente süt ürününde ve bağırsaklarda doğal olarak bulunmaktadır.

Probiyotik Gıdalar Nelerdir ?

Probiyotik gıdalar , içerisinde yeterli miktarda canlı mikroorganizmayı bulunduran gıdalar olarak adlandırılmaktadır. Beslenme ile alınan probiyotiklerin her birinin vücut içerisindeki işlevi farklı olabilmektedir. Bu gıdalar arasında yer alan içecek ve yiyeceklerden bahsedecek olursak ; yoğurt , kefir , ayran , turşu , peynir , fermente süt , boza , şalgam suyu , bira mayası , tarhana probiyotik gıdalar sınıfında bulunur.

Prebiyotik Nedir ?

Bağırsak florasında bulunan yararlı  bakterileri besleyen ve onların çoğalmasına yardımcı olarak florayı destekleyen, sindirilemeyen besin bileşikleri prebiyotik olarak tanımlanmaktadır. Prebiyotik bileşenler , daha çok karbonhidrat grubunda yer alan ve genellikle çözünür lif işlevi gören oligosakkaritler ve polisakkaritlerden oluşmaktadır.

Prebiyotik Gıdalar Nelerdir ?

Birçok yiyecek doğal olarak prebiyotik içermektedir çünkü prebiyotikler meyve , sebze ve baklagillerde bulunan lif türleridir. Bu çeşit lifler insanlar tarafından sindirilemez, fakat faydalı bağırsak bakterileri olarak bilinen probiyotikler prebiyotik içeren ürünleri sindirebilir. Prebiyotik lif içeriği yüksek gıdalar arasında : baklagiller (fasulye , bezelye, mercimek.) , sebzeler (bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi.) ,  meyveler (muz , çilek ,zeytin , üzüm.) ve tam tahıllar (tam buğday , yulaf , arpa .) yer almaktadır.

 Bu bilgilerden yola çıkarak probiyotikler ve prebiyotiklerin birbirinden ayrılmaz iki parça olduğu söylenebilir. İnsan sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratmak amacıyla bir arada yer almaları gerekmektedir. Bu nedenle probiyotiklerden daha fazla faydalanmak için daha fazla prebiyotik besin tüketmek gerekir. Her ikisinin düzenli bir şekilde vücuda alımı , bağışıklık sisteminin savunma gücünün artmasını sağlayacak ve  meydana gelebilecek hastalıklara karşı vücut daha iyi savaşacaktır. Son olarak , probiyotik olmadan prebiyotik olmaz ve prebiyotikler olmadan da probiyotikler çoğalamaz ve görevini yerine getiremez.