NORMAN FOSTER: TEKNOLOJİNİN MİMARI

NORMAN FOSTER: TEKNOLOJİNİN MİMARI

Temmuz 11, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

Norman Foster kimdir? sorusuna cevap bulmak için buradayız.

Norman Foster İleri Teknoloji Mimarlığının önde gelen üç mimarından biridir. (diğer ikisi: Richard Rogers ve Renzo Piano) 1960’ların sonu 1970’lerin başında öne çıkan teknolojinin yapılarda kullanılması ve teknolojinin yardımıyla yapının oluşum için bilinen kalıplarının kırılmasıyla iç mekandaki ögelerin sergilendiği gözler önüne serildiği ve hatta dış mekanda gösterildiği mimarlık anlayışıydı. bu anlayışı benimseyen ve hatta oluşturan mimarlardan birinden bahsedeceğim.

 Norman Robert Foster, 1 Haziran 1935 Manchester, İngiltere doğumlu dünyaca ünlü bir mimardır. Mimarlık eğitimini Manchester Üniversitesi’nde, Yale Üniversitesi’nde de master yaparak tamamladı.

Foster ve Rogers bir dönem ortak çalışmışlardır.

Dünya çapında birçok komiteye katılmıştır. 463 ödüle sahiptir. 1999 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü‘nü kazanmıştır. 

Malzemeleri tasarruflu kullanmaya özen göstermiştir. Yapılarında doğadan ve farklı etnik mimarilerden etkilenmiştir. Malzemeleri harmanlamıştır ve malzemelerin bir araya gelerek kaliteyi oluşturduğunu düşünmüştür. Yapılarda cama çokça yer vermiştir. Detaylara önem vermiştir.

Size şunu söyleyebilirim, bu iş sandığınız kadar heyecanlı değil ama neden durayım ki bütün bu yaptıklarım bana inanılmaz keyif veriyor.

ESERLERİ

30 St. MARY AXE/ İNGİLTERE

En bilinen yapılarındandır. İngiltere’nin sembollerinden biri haline gelmiştir. 2004 yılında yapılmıştır.

HONG KONG ULUSLARARASI HAVALİMANI

HSBC MERKEZİ HONG KONG

Teknolojik ögelerin iç ve dış mekanda sergilendiği teknolojik detayların vurgulandığı dev bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Taşıyıcılar, strüktür, havalandırma ve akla gelebilecek her şeyi görmek mümkün.

REICHSTAG KUBBESİ/ ALMANYA

APPLE STORE MAĞAZALARI

Apple teknolojinin geleceğini temsil eden bir firma olarak teknolojinin mimarı Norman Foster ile çalışıyor.