MİMARLIK NEDİR?

MİMARLIK NEDİR?

Ekim 4, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

MERHABALAR ARKADAŞLAR!! Bugün Dünya Mimarlık Günü… Bütün Mimarların günü kutlu olsun. bu güne özel olarak mimarlık nedir sorusuna farklı mimarlar düşünürler ve yazarların tanımları ile cevap vereceğiz. Birbirinden farklı etkileyici ve açıklayıcı bu tanımlara bakalım.

Tabi ki Vitruvius ve M.Ö. 1. yüzyılda yaptığı tanımla başlıyoruz. Başarılı bir mimarlık için utilius-firmitas-venustas (kullanışlılık-sağlamlık-güzellik) etmenlerini karşılamalıdır.

Zamansal olarak günümüze doğru hızla yaklaşıyoruz ve ünlü Alman yazar Goethe’nin tanımına bakıyoruz: “Mimarlık donmuş müziktir”

Mimar olmayan ve mimarlığı güzel tanımlayan İngiliz siyasetçi William Churchill’e göre: “Biz binalarımızı biçimlendiririz, sonra da onlar bizi biçimlendirir.”

mimarların tanımlarına gelecek olursak eğer mesleklerini ve mesleğe bakışlarını anlattıkları tanımlara bakalım.

Frank Llyod Wright’a göre:

“Mimarlık, insan ruhuna şiirsel bir şekilde hitap eder. her büyük mimar-kaçınılmaz olarak-büyük bir şairdir. Zamanının, gününün, çağının özgün büyük bir yorumcusu olmalıdır.”

Ana sanat ‘mimarlık’tır. Mimarlık bütün sanatların anasıdır. kendimize ait bir mimarlık yoksa uygarlığımızın da ruhu yoktur.”

Le Corbusier’e göre:

“Mimarlık her şeyden önce bir sanattır.”

“Mimarlık, ışık altında bir araya getirilen biçimlerin ustalıklı, doğru ve görkemli oyunudur. Gölgeler ve ışık, biçimleri ortaya çıkarırlar.”

Louis Kahn’a göre:

Mimarlığın değil bir mimarlık ürününün var olabileceğini, mimarlık ürünü yaratan kişinin bunu hiçbir stil, teknik metot tanımayan mimarlık ruhuna atfedilebilir.”

“Mimarlık dünya içinde duygusal bir dünya yaratmaktır.”

Auguste Perret konuya kısa ve sert bir şekilde yaklaşmıştır.

“Mimarlık, harabesi bile güzel olan sanattır.”

Türkiye’nin en büyük ofislerinden birini kuran Behruz Çinici’ye göre:

Mimari yapıtlar öncelikle düşünce ürünleridir. Akıl ve düşünce ile gerçeğe ulaşıp yapıya geçilmedikçe ‘yaratma’dan da mimarlıktan da söz edilemez.

Oscar Niemeyer’e göre:

“Eski ve yeni mimarlık yoktur, iyi ya da kötü mimarlık vardır.”

Şu ana bakacak olursak günümüz mimarlarından Jacques Herzog:

“Bir mimar aynı zamanda teknisyen, sanatçı, ve diplomat olmak zorundadır. Teknisyen yanıyla strüktür ve işlev gerekliliklerine çözüm bulacaktır. sanatçı niteliğiyle de estetik sorunlarına yanıt verecektir; uzlaştırıcı diplomat kimliğiyle ise gerçekleştirilecek projedeki rolü olan herkesi ikna ederek, yapmak istediklerini benimsetmeyi başaracaktır.”

Bugün mimarlığı anlatmak tanıtmak istedim. Bu büyük isimler varken sözlük tanımı yapmak çok yavan kalacaktı. Bu şekilde mimarlığı ve mimarı tanımlayan farklı yaklaşımları da görmüş olduk. Son yıllarda denildiğinin aksine mimarlığın sadece bilgisayar başında çizim yapmak demek olmadığını görmüş olduk.