Mimarlığın Nobeli

Mimarlığın Nobeli

Mayıs 10, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

PRITZKER MİMARLIK ÖDÜLÜ

Hyatt vakfı tarafından 1979 yılında dünya çapında milliyet irk din köken ve ideoloji ayrımı yapılmaksızın mimarların ödüllendirilmesi için Jay A. PRITZKER ve eşi Cindy PRITZKER tarafından organize edilmiştir. Ödül olarak 100.000 dolar ve 1987 yılında Hery MORE tarafından tasarlanan bronz bir madalya verilmektedir.

Madalyanın ön yüzünde yazı ve baykuş silueti bulunuyor. Arka yüzünde ise yön işareti ve Latince firmatis, utilitas, venustas (sağlamlık, işe yararlık, zariflik) yazısı bulunuyor. Bu yazı Vitrivius’un “De Architectura” adlı kitabında başarılı mimarlık için olması gereken temel etmenler olarak sıraladığı etmenlerdir. Madalya ve ödül 5 ile 9 kişi arasında bir jüri kadrosu tarafından bahar aylarında seçilir ve mayıs ayı içerisinde duyurulur. (covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılında tören yapılamamıştır. 2021 yılının ödül töreni ise 16 Mart 2021 tarihinde Amerika’nın Chicago şehrinde yapılmıştır.) Mimarlığın Nobeli olarak anılan Pritzker ödülü için bu kadar 47 ülkeden 500’den fazla kişi veya oluşum bu ödül için başvurmuştur.

BAŞVURU SİSTEMİ

Vakıf başkanı Martha THORNE “kazanan mimarlar, mimarlık alanında tecrübeli ve ilgili akademisyen ve eleştirmenlerden ödül için aday göstermelerini beklediğini söylemiştir” Bahsedilen mimar ve akademisyenler dışında her sene 1 Kasım tarihine kadar ülkesinde lisanslı herhangi bir mimar da kişisel tavsiyesini komisyona bildirebilirler. Alınan başvurular seçili jüri tarafından bahar aylarına kadar değerlendirilir ve açıklanır.

Ödülün Tarihine Düşülmüş Notlar

  • İlk Ödül Sahibi: Philips JOHNSON (1979)
Glass house
  • İlk Kadın Ödül Sahibi: Zaha HADİD (2004)
Riverside Museum
  • En Genç Ödül Sahibi: Ryue NİSHİZAWA(2010/44 yaşında)
  • En Yaşlı Ödül Sahibi: Frei OTTO (2015/89 yaşında)