LAKTOZ İNTOLERANSI

LAKTOZ İNTOLERANSI

Kasım 1, 2021 0 Yazar: Özge Boncukluoğlu

Son zamanlarda her yerde duyduğumuz ve gittikçe artan laktozsuz süt tüketiminin artışının sebebini çoğu kişinin merak ettiğini düşünerekten bugün bu yazımda laktozsuz sütten ve laktoz intoleransı ile ilgili ilişkisinden bahsedeceğim.

 Süt içerdiği protein , karbonhidratlar ve mineraller bakımından sağlıklı  beslenme açısından önemli bir besin kaynağıdır. Sütün içerisinde  bulunan ve süt şekeri olarak adlandırılan laktoz, sindirim sistemi içerisinde , ince bağırsaklarda laktaz enzimi tarafından küçük şekerlere parçalanarak sindirilmektedir. Laktaz enzimi vücutta yeterli şekilde üretilemiyorsa sütle birlikte aldığımız laktoz sindirilemeyeceğinden dolayı bireylerde laktoz intoleransı bir diğer deyişle laktoz hassasiyeti meydana gelebilir. Laktoz intoleransı aynı zamanda bir sindirim sistemi hastalığı olarak da adlandırılmaktadır. Sindirilmemiş olan laktoz kalın bağırsaklara geçerek vücutta bulunan bakteriler tarafından fermentasyona uğrar ve bireyde çeşitli sindirim sorunlarına  yol açabilmektedir. Laktoz intoleransı olan hastalarda  şişkinlik , gaz , karın ağrısı , kusma ve diyare gibi belirtiler oluşabilmektedir.

Laktoz İntoleransının Nedenleri Nelerdir ?

 Laktoz intoleransının başlıca sebebi laktaz enzimi eksikliğinden kaynaklandığı gibi ayrıca farklı nedenlerle de oluşabilmektedir. Genetik nedenlere bağlı  olabildiği gibi Crohn ve çölyak hastalığı ve çeşitli ilaçların kullanımı örneğin  gereksiz antibiyotik  kullanımı nedeniyle de oluşabilecek bağırsak hasarından meydana gelebilmektedir.

Laktoz İntoleransında Dikkatli Tüketilmesi Gereken Gıdalar

 İçerisinde süt ve süt ürünü bulunduran tüm gıdalar laktoz intoleransına sebep olabilmektedir. Bunlara ek olarak olarak ; Yoğurt , peynir , kefir, tereyağ ,sosis ve sucuk , bisküvi , kurabiye,  çikolata , kremalı ürünler , süt tozu , işlenmiş gıdaların çoğu örnek olarak verilebilir.

Laktozsuz  Süt Nedir ?

 Laktoz intoleransı bulunan kişilerin de süt tüketebilmesi için üretilen laktozsuz sütler , işlem sırasında süte laktaz enzimi karıştırılarak yapılmaktadır. Böylece sütün içerisindeki laktoz tüketilmeden önce parçalanır ve sindirimi kolaylaştırır. Parçalanma ile sütte artan glikoz ve galaktoz miktarı , laktozsuz sütün normal sütlere göre daha tatlı olmasına sebep olmaktadır.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler Nasıl  Beslenmelidir ? 

 Süt ve süt ürünleri sağlığımız için oldukça önemli olan gıdalar olmakla birlikte, içerilerinde bulunan A ve D vitamini, B12 vitamini , kalsiyum ve protein açısından zengin besinlerdir. Bu sebeple laktoz intoleransı olan hastaların süt ve süt ürünleri dışında protein kaynakları ve eksik olan vitaminleri  bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Örnek olarak ; soya fasulyesi , badem sütü , soya sütü , brokoli , et , balık , çeşitli meyveler verilebilir. Ancak bu besinlerin  mutlaka bir uzman doktor tarafından oluşturulan günlük diyetler ile tüketilmesi önerilmektedir.