Kitaplarla Mimarlığa Giriş

Kitaplarla Mimarlığa Giriş

Mayıs 14, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

Merhaba arkadaşları bu gün bir mimarlık öğrencisi olarak okuduğum ve okunması genel olarak tavsiye edilen kitaplardan kısa bir liste derlemesi yaptım. Bahsettiğim kitapların bazıları bir mimar yada mimar adayının kütüphanesinin olmazsa olmazları iken bazıları tercihen edinilen kitaplardır. Hazırsanız listemize başlayalım

  1. MİMARLIK OKULUNDA HAYATTA KALMA KILAVUZU- Iain JACKSON

Öncelikle kısaca kitabın yazarından bahsetmek istiyorum. Iain Jackson Liverpool Üniversitesi Mimarlık fakültesinde dekan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.  Daha önce özel ofislerde okul ve eğitim yapıları üzerine çalışmıştır. Akademisyen hayatının tamamında Hindistan Batı Afrika başta olmak üzere bir çok farklı yerde bulunmuş ve araştırmalar yapmıştır.

*Kitap Alman Mimarlık Müzesi Kitap Ödülü kategorisinde ödül almıştır. (2015)

Şimdi sıra geldi bu ödüllü standart yapının ve iç düzenin dışındaki kitaptan bahsetmeye. Öncelikle standart yapının dışında ile neyi kast ettiğimi anlatayım. Kitap kare yapıya olarak hazırlanmış. Ve içeriğine geldiğimiz zaman kitap okula girerken olduğu ve istendiği gibi çevremizin incelenmesinden başlayarak proje çizimi hatta iş seçimi hakkında bir sayfayı geçmeyecek hap bilgiler veriyor. Hap bilgi diyerek geçmeyin bu bilgiler aslında konunun özünü bize veriyor. Bahsettiğim bir sayfa bilginin yan sayfasında ise ya bilgiyi açıklayan ya da destekleyen bir resim bulunuyor. Bu kısa ve açıklayıcı sistem bazı noktalarda dönüp bakmamı sağlıyor.

Ayrıca bir tavsiye daha bu kitabı mimar olmak isteyen herkes ve mimarlık kazananlar okula gitmeden alıp okuyabilirler. Mimarlık fakültesiyle ilgili bir çok spoiler veriyor.

2. MİMARLIK ÜZERİNE “DE ARCHITECTURA”- Vitruvius

Mimarlık ile ilgili kitaplar dediğimizde Vitruvius ve “De Architectura”yı anmadan geçmek olmaz. Peki bu Vİtruvius kim? Hemen açıklayalım. Milattan önce 90 ile 20 yılları arasında Roma’da yaşamıştır.  Caesar ve Augustus döneminde imparatorluğa hizmet etmiştir. Üst düzey yöneticiler için (İmparator dahil) ve ağır savaş aletleri tasarlamak için çalışmıştır.

Kitap mimarlık üzerine yazılan ilk eser olarak anılmakla beraber iyi mimarlığı ve dönemin mimarlığını detaylarıyla anlatmaktadır. Kitap Yunan ve Roma mimarisinin incelemelerini çıkarımlarını anlatır ve açıklarken iyi bir mimarı neler yapması gerektiğini anlatır. 10 kitap olarak yazılmıştır ve hepsinin incelediği detaylar özenle açıklanmıştır. Bu kitap bahsettiğimiz bir mimarın kütüphanesinde mutlaka olması gereken bir kitaptır.

3. MİMARLIK 101- Nicole BRIDGE

Sıradaki kitabımızın yazarı bir mimar değil. Nicole, serbest yazarlık ve editörlük yapan sanat ve mimarlık alanında derlemeleri bulunan Amerikalı bir yazardır.

Bu kitap mimarlık üzerine olsa da sadece mimarları hedef alarak yazılmamıştır. Kitabın kapağına da not olarak düşüldüğü gibi herkes için mimarlığı anlatmaktadır. Geçmişten günümüze üslupları, ülkeleri ve kültürlerin mimari akımlarını kısa kısa derlemiştir. Günümüz mimarisine yaklaştıkça ünlü Amerikalı mimarlardan da bahsedilmiştir. Amerika vurgularımı fark etmişsinizdir. Bu benim tercihim değil yazarın tercihi olduğu için belirtmeliyim. Amerika’nın mimari olarak bir çok geçmiş dönemini ayrı ayrı ele alırken Türk ve İslam mimarisini tek bir başlıkta ve sadece cami özelinde anlatmıştır. Ayrıca Pritzker ödüllü ilk kadın mimar olan ve eserleri dünya çapında da beğenilen Zaha HADİD kitapta incelenen mimarlar arasında yer almamıştır. Eksikleri olsa da dünya mimarisine hızlı bir bakış için herkes tarafından tercih edilebilecek bir kitaptır.

4. MİMARLIK DENİNCE -Doğan HASOL

Mimarlık için önemli kitaplar dedik yabancı yazarlardan bahsettik ve bizden uzak oldukları noktalara değindik. Şimdi hem İTÜ, Yıldız Teknik gibi üniversitelerce Onursal Doktora Unvanına layık görülen hem de bir çok kurum tarafından ödüle layık görülen bir mimar-yazar Doğan Hasol ve onun en yeni kitabından bahsedeceğim. Ama öne Doğan Hasol kimdir? 1937 doğumludur. Mimarlık eğitimini İTÜ de almıştır. Daha asistanlığını da burada yapmıştır. İlk kitabını 1975’de yazar ve o günden beri hem ofisi hem yazıları ile mimari hayatının sürdürür.

Kitaba gelecek olursak eğer bu kitapta Mimarlık Denince akla gelen bir çok konuya değiniyor. Öyle ki Mimarlık nedir? Sorusuna cevap vererek başlayan kitap Ülkemizde bugünkü mimarlık ortamını değerlendirerek bitiyor. Bir mimarlık öğrencisin ihtiyaç duyacağı bir çok bağlamın mimarlıkla ilişkisinin değerlendirildiği kitap Türkiye Mimarlığına ve mimarlık eğitimine de değiniyor. Mimarlık kazanan herkesin bulundurup okumasını önereceğim bir kitap özellikle ilk yılınız bitmeden edinmenizi tavsiye ediyorum.

5. TENİN GÖZLERİ-Juhani PALASMAA

Finli bir mimar olan Palasmaa 1936 doğumludur. Helsinki Teknoloji Üniversitesi’nde eğitim görmüş ve aynı yerde profesörlük ve dekanlık yapmıştır. Buradan ayrıldıktan sonra  Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Asya’da geniş çapta konferanslar vermiştir. Bunların yanı sıra mimarlık ve sanat teorisi üzerine makaleler yazmıştır. Bu kitabında da tasarımın görmekle sınırlı kalmaması gerektiğini hatta sadece gören bir tasarımın tasarım olmadığını anlatmaktadır. Kitabı okurken hissettiğim birkaç ana duygu var. Öncelikle ben bu kitabı aldığımda daha doğrusu hediye olarak aldığımda 2020 yılına girecektik ve güz dönemi final telaşı içinde okumaya başladım. Başta bilgilendirici olmasına rağmen zaman ayırmamı gerektiriyordu yapamadım. Sonrasında tekrar okumaya başladığımda karantina süreciydi ve biz geçen üç ayda mimari anlamda yol kat etmiştik ve daha farklı anlamaya başladım. Şimdi tekrar dönüp baktığımda daha farklı yerlerinin vuruculuğunu görüyorum. Tabi ki bu kısa süreler çok bir anlam ifade etmeyebilir ama demek istediğim şey kitabı her geçen yıl okuduğunuzda kendi birikiminizle daha çok etkilenebilirsiniz. Hele birde kitabı sakin bir dönemde okuyup özümseyebilirseniz emin olun tasarımlarınızda çok şeyler değişecek.