İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

Ağustos 26, 2021 0 Yazar: Ömer Uslu

Merhabalar, uzun süredir sabırsızlıkla beklediğim İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin Salıpazarı’ndaki 5 nolu antreposu modern teknoloji kullanılarak müzeye dönüştürüldü. Nihayet çalışmalarının yüzde 99’u tamamlanan müze kapılarını sonbaharda sanatseverlere açacak.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk’ün emriyle 20 Eylül 1937’de Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar Müzesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde hizmete giren sanat müzesidir.

1970’lere kadar Türkiye’nin tek sanat müzesi olarak kalan müze, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı bir kurumdur. Türkiye’nin en önemli modern Türk resim koleksiyonuna sahiptir ve Türkiye’nin birçok büyük ilindeki sanat müzelerinin ve Devlet Sanat Galerileri’nin kaynağı durumundadır.

İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin koleksiyonları Türkiye’nin yüzyıllık tarihinin en önemli arşivlerinden biridir. Eserler sürekli olarak sergilenememiş ama 1937’den beri Akademi tarafından korunmuş ve kataloglanmışlardır. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin koleksiyonunda, Türk ve dünya sanatçılarına ait resim, heykel, özgün baskı yapıtları, Antik ve Rönesans dönemlerinden heykel mülajlarının yanı sıra müzeye bağış yoluyla gelmiş özel koleksiyonlardan yapıtlar da bulunur. 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl’ın ilk yarısına ait çalışmaların daha kapsamlı olduğu müze koleksiyonunda 10140 resim, 651 heykel vardır. Resim bölümünde, çoğunlukla yağlı boya olan yapıtlar mevcuttur. Sabri Berkel’in 4468 eseri müzenin envanterinde kayıtlıdır. Ayrıca koleksiyonda 10 ikon, 107 seramik ve 79 hat eseri yer almaktadır. 18. ve 19. yüzyıl Batılı sanatçılarla çağımız sanatçılarından André Derain, Levy, Matisse, Picasso, Utrillo gibi sanatçıların yapıtları da koleksiyon kapsamındadır.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nca başlatılan restorasyon çalışmaları nedeniyle 2012 yılında kapatıldı. Eserler ise müze kapatılmadan bir yıl önce 5 No’lu antrepoya taşınarak koruma altına alınmıştır. Daha sonra İstanbul Resim ve Heykel Müzesi (İRHM), 2011 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Emre Arolat Architecture (EAA) ekibini görevlendirmesiyle Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanan eski antrepo binasını, çağdaş bir sanat müzesine dönüştürmüştür. İRHM, Eldem’in tasarımı olan 5 No’lu Antrepo binasının tamamen yıkılıp yerine bir müze koyuyor olsa da eski yapının kent hafızasındaki yeri dikkate alınarak tasarlanmıştır.