GÜZELLEŞTİRME SERİSİ 1: MUTFAK

GÜZELLEŞTİRME SERİSİ 1: MUTFAK

Haziran 9, 2021 0 Yazar: Yeliz Şeyda Elvan

MİNİBAR

Evinizde mini bar olarak dizayn etmek için uygun bir mekân varsa ve bu iş için bir miktar bütçeyi gözden çıkardıysanız bu dekorasyonlara ve fikirlere kesinlikle göz atmalısınız.

Oluşturacağınız barın büyüklüğü, özellikleri ve dizaynı kurmayı planladığınız alana ve bütçenize bağıdır. Uygulayacağınız alanın genişliğinden mimari özelliklerine, ışıklandırmasından aydınlığına kadar birçok detay dekorasyonunuz için önemli birer unsurdur. Bu unsurları en doğru şekilde kullanmak ve dekorasyona yansıtmak için bu işe ciddi bir proje gözüyle bakmakta yarar var. Uzman bir ekipten veya bir tasarımcıdan yardım almanızı önemle tavsiye ediyoruz ancak proje tamamen kendinize ait olsun istiyorsanız işe bir eskiz ile adım atabilirsiniz. Mükemmel bir performans gerekmiyor tabii ki ancak kafanızdaki tasarımı belirginleştirecek ve eksikleri daha iyi görmenizi sağlayacak bir çizim işinizi kolaylaştıracaktır.

KENDİ EVİNİZİN BARİSTASI OLUN

Mutfağımızda özellikle pandemi döneminde hissedebileceğimiz bir eksikliğin, sıcak ve samimi bir ortam oluşturarak aile bireyleri ve arkadaşlarımızla sohbet edebileceğimiz minik kahve köşeleri olduğunu inkâr edemeyiz. Estetik bir görüntü her zaman temel ihtiyacımızı giderdiğimiz bu mekânda çok daha önemlidir. Peki bu sıcak ve samimi ortamı nasıl oluşturabiliriz? Öncelikle seçtiğimiz malzemelerden en önemli unsurlardan biridir. Mutfağımızla malzeme uyumunu sağlamasına özen göstermeliyiz. Peki renk olarak bu köşenin mutfağımızla uyum sağlaması bir kural mıdır? Hayır bence değil. Kontrast oluşturarak bu işlevin daha dikkat çekici olmasını da sağlayabiliriz. Fincanları bu köşede bir dolap içerisinde değil de asma yöntemiyle açık bir şekilde kullanırsanız bu çok daha cazip ve göz alıcı görünecektir.

İŞLEVSİZ KÜÇÜK ALANLARI MUTFAĞA KAZANDIRIN

Her mutfak planında mutfak dolapları yerleştiğinde küçük dar-uzun, geniş-kısa alanlar kalabilir. Bunları doğru bir şekilde değerlendirip depolama alanı olarak kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu alanları baharatlık olarak kullanarak mekandan kazanabilirsiniz.

Mutfağınızda var olan oturma alanlarının altını sebzelik ya da mini kiler olarak kullanmak da bir avantaj olabilir. Aynı zamanda ulaşılabilir olması da kullanıcı için kolaylıktır.

Serimizin ilk yazısı olan Mutfak konseptinden denediğiniz fikirleri instagram sayfamızdan bizlerle paylaşmayı unutmayın.