EVİMİZE DOĞRU İÇ CEPHE BOYASINI NASIL SEÇERİZ?

EVİMİZE DOĞRU İÇ CEPHE BOYASINI NASIL SEÇERİZ?

Mayıs 26, 2021 0 Yazar: Yeliz Şeyda Elvan

Yuvanızı güzelleştirmek için boya yaptırmaya karar verdiyseniz, uygun renge ulaşmak için iyi bir araştırmaya ihtiyacınız olacak. Bunu sizler için biz yaptık.

Evinizi ve renkleri iyi tanımalısınız; böylelikle evinizi en uygun biçimde güzelleştirebilirsiniz.

Renk Psikolojisini Öğrenin

Her rengin bir ifadesi ve enerjisi vardır. Evinizde ne hissetmek istiyorsanız, ona uygun iç cephe rengi belirlemelisiniz. Örneğin; turuncu renk, güneşi çağrıştırır ve ortama onun enerjisini verir. Yeşil, doğayı temsil eder ve onun verdiği tüm ferahlığı yeşil renkle evinize taşıyabilirsiniz. Mavi, kan akışını yavaşlatır. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. Mor, asalet lüks, burjuvazi ve itibarın rengidir. Melankolik bir etkisi vardır.  Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, depresyona yakın kişilerin en çok sevdiği renklerden biridir.

Doğru hissiyatı yaşamak için renklerin anlamlarına mutlaka bakmalısınız.

Mekana uygun rengi uygulayın

Kullanıcılar olarak ezber seçicilik yaparız ve günlük hayatta sevdiğimiz renkleri tercih etmek isteriz. Ancak bu çok da doğru bir karar verme yöntemi değildir. Örneğin; lacivert rengini çok seviyor olabilirsiniz ama lacivert ve tonlarını yatak odasında kullanmak uygun bir karar değildir.

Genelde koyu tonlu renkler, insan psikolojisinde ağırlaştırma etkisi yaratır ve yataktan çıkmak istemeyen, uyku düşkünü bir insan haline gelebilirsiniz. Bu nedenle daha açık ton iç cephe boya renkleri tercih edilmelidir.

Açık tonların sizi nasıl hafif ve zinde hissettirdiğine tanık olacaksınız.

Kontrast oluşturun

Kontrast oluşturmak için farklı tonlar iç cephe boyası kullanıp duvarları çeşitlendirebilirsiniz. Mobilyalar, eşyalarla, duvarlar arasında da kontrast oluşturmak iyi bir seçenek. Açık renk mobilyalara sahipseniz koyu renk boyanın duvarlarda çok daha iyi duracağından emin olabilirsiniz.

Veya bir rengin açık ve koyu tonlarını odanızın duvarlarına dengeli şekilde bölerek oldukça hoş bir ortam ve ayrı bir mekan yaratabilirsiniz. Odanızda bölmeli renklendirme ile okuma alanı, küçük bir kişisel sergi alanı oluşturabilirsiniz. Bunlarla beraber, desensiz, düz iç cephe boya renkleri ile dekoratif veya desenli boyayı da bir arada kullanarak şık bir hava yakalama şansınız da var.

Işığı çözümleyin

Odalarınızın nasıl ışık aldığı, hangi cephede olduğu, iç cephe boyama konusunda en önemli ayrıntılardan bir tanesidir. Az ışık alan odalar, koyu renk boyandığı takdirde çok daha karanlık olacaktır. Bu da evinizde kendinizi huzursuz, kasvetli hissetmenize yol açabilir ve dolayısıyla iyi bir his yaratmaz. Bu yüzden özellikle odanızın ışık alma derecesine göre iç cephe boyası renginizi belirleyin.

Mekanın boyutlarını dikkate almayı unutmayın

Evinizin büyüklüğü hatta odalarınızın büyüklüğü, boyama sırasında rol oynayan özelliklerden bir tanesidir çünkü küçük bir eve sahipseniz eşya ve duvarlar arasında kontrast oluşturarak veya açık ton iç cephe boyası ve az eşya kullanarak evinizin daha ferah ve rahat görünmesini sağlayabilirsiniz.

Genel anlamda incelediğimizde; renklerin psikolojilerine, evinizde mevcut olan eşyaların büyüklük, renk ve miktarına, evinizin ışık alma durumuna, evinizin metrekaresine ve kontrast oluşturmaya dikkat ettiğiniz sürece doğru bir boyama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı malzeme olan silinebilir, havayı içinde bulundurduğu esas malzemeler ile temizleyebilir malzemeler tercih edebilirsiniz. Çevreye ve doğaya zararsız ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.