DÖŞEME ÇEŞİTLERİ

DÖŞEME ÇEŞİTLERİ

Temmuz 23, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

Mimarlığın teknik kısımlarına biraz giriş yapacağım bu yazımda. yeni başlayanlar için açık bir açıklama olması açısından hazırlarken bilenler için ise kısa özet olarak ulaşılabilir net bilgiler bulundurmayı amaçlayarak yazmaya başlıyorum. Yazı da betonarme döşemeleri anlatacağım. Bu yazıyı kaybetmeyin not defteriniz bir sayfası gibi olacak.

Betonun üretiminin taşınmasının maliyet olarak uygun olması ile ülkemizin her yerindeki temel inşaat malzemesidir. Betonarme yapılar betonun çelik ile güçlendirilerek oluşturulan halidir ve en yaygın kullanımdır.

öncelikle döşeme nedir? sorusuna cevap vererek başlayacağız. Döşeme: Ana işlevi üstüne gelen yükleri oturduğu taşıyıcı elemanlara aktarmak olan yapı elemanıdır.

DÖŞEME TİPLERİ

  1. KİRİŞLİ DÖŞEME

En az bir kenarı kirişe oturan en az 8 en fazla 20 cm kalınlığındaki plaklardır. Büyük olmayan hacimleri örtmekte kullanılan inşası kolay ve ekonomik plak türüdür.

En çok kullanılan döşeme tipidir.

geçebildiği en fazla açıklık 6-7 metredir.

Kirişler genelde duvarlardan büyük olduğundan bu tip konutlarda kirişler görülür. bu tip döşeme kullanılan yapılar çizilirken kolon ve kirişlerin salonda çok görülmemesine dikkat edilmesi gerekir.

2. MANTAR DÖŞEME

Yükleri ve kenarları çok büyük olmayan hacimlerde kullanılabilir. Döşeme kolona oturtulur. döşeme kalınlığı 30-40cm’dir. Kolonların döşemeyi delme riski vardır. Bunu önlemek için kolonun döşeme ile birleştiği yerde başlık yapılır.

Tavanda düzlük sağladığı için tercih edilebilen bir yöntemdir. Kiriş olmadığı için odaları bölümlendirirken ekstra efor gerektirmez.

Deprem davranışı kötüdür. Türkiye’de kullanım için uygun değildir.

3. DİŞLİ DÖŞEME

Paralel iki kirişin arasında küçük kirişçiklerin yapılması ve üstüne ince bir döşeme yerleştirilmesi ile oluşturulan döşemedir. Dişlerin genişliği 10-15cm yüksekliği 25-35 cm civarındadır. Plak kalınlığı en az 5 en fazla 10 cm’dir.

Yükleri ve kenarları büyük hacimlerde kullanılır. Dişli döşeme açıklık geçme konusunda apartmanlar için en pratik çözümlerdendir. Dişli döşeme ile 10-12 metre açıklı geçilebilir.

Deprem dayanımı çok iyi değildir. Deprem perdeleri düzenlenmesi gerekir. (deprem perdesi: uzun kenar/ kalınlık oranı en az 6 olan kolonlardır.) Kısaca yapılarda perde kolon bulunması gerekir.

4. ASMOLEN DÖŞEME

Dişli döşemelerin aralarının hafif malzemeler ile doldurulması ile oluşturulur. Tavanda düz bir görüntü oluşturulur. Dişli döşemede olduğu gibi 10-12 metre açıklık geçilebilir. Ana kirişlerde kirişçiklerde gözükmediği için kiriş saklama gibi bir ihtiyaç doğurmaz.

Asmolen döşemenin deprem dayanımı çok iyi değildir. Deprem perdeleri düzenlenmesi gerekir. (deprem perdesi: uzun kenar/ kalınlık oranı en az 6 olan kolonlardır.) Kısaca yapılarda perde kolon bulunması gerekir.

Dişler arasına dolgu olarak: kil, tuğla, gazbeton, köpük gibi maddeler kullanılır.

5. KASET DÖŞEME

Ortasında kolon istenmeyen hacimlerde kullanılır. 15-25 metre açıklık geçebilir. Dişli döşeme gibi inşa edilir ancak sistem ağır olduğundan kolonlarla değil perde duvarlar ile sistem kurulur. Ana kirişler arasında ızgara şeklinde kirişçikler bulunur. Onlara tali kiriş denir. Ana kiriş genişliği 80-100 cm kadardır. tali kirişler 50-150cm arasında değişir.

En açıklayıcı ve kısa şekilde döşemeleri derledim. Umarım işinize yarar. Arkadaşlarınıza bizden bahsetmeyi unutmayın.