Demir Bayan

Demir Bayan

Mayıs 16, 2021 0 Yazar: Gülsüm

Eyfel Kulesi

Aşkın ve güzelliği sembolü olarak da bilinir. Birçok kişinin hayat rotasında bulunmak istediği yerlerden biri.

Gelin kısaca tarihine bakalım.

Eyfel Kulesi yapıldığı 1889 yılında insanların yapmış olduğu, dünyanın en yüksek yapısıdır. Yıllar boyunca da böyle kaldı. Aslında Eyfel Kulesi geçici olarak yapılmış bir kapıydı. Paris’te düzenlenen dünya fuarı için tasarlanmıştır.

O yıl dünya fuarında 700 farklı tasarım yarışmıştır. Ama kazanan Eyfel Kulesi olmuş. Kazanmış ama bütçe sıkıntısı olmuş. Fransız hükümetinin bütçesi maliyetin sadece beşte birini karşılayabiliyormuş. Geri kalan kısmı Gustave Eiffel kendisi finanse etmiş. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durumdur. Aynı zamanda çok iyi planlanmış bir üretim süreci olduğunun da bir göstergesidir.

Eyfel Kulesi geçici olarak yapılmıştı ve 20 yıl sonra yani 1909’da sökülecekti. Gustave Eiffel onu kalıcı hale getirmek istiyordu bu yüzden kuleyi bir bilim teknoloji merkezi yapmak için içine bir laboratuvar kurdu. Böylece sökülmesinin önüne geçti ve onu bir teknoloji sembolü haline getirdi. Tabi ki bu değişimde kulenin radyo kulesi olmasıyla durumun pekişmesi ve 2. Dünya Savaşında iletişimi sağlamak ve iletişimleri kesmek için bir kullanılmasıyla Eyfel Paris’teki yerini güçlendirdi.

Böyle ikonik bir yapı bir çok farklı fikride beraberinde getirdi. İlk yapıldığında halk ve sanatçıların bir kısmı tarafından tepki çekti ve çirkin bulundu. Hatta bazı şehir efsanelerine de konu oldu. Paris halkının hayal gücünden doğan efsaneler dönemin ütopik edebiyatının yansıları şeklindedir. Bir grup insan bu kulenin uzaylılarla iletişime geçilmek için yapıldığı fikrini ortaya atmışlardır. Bir diğer önemli efsane ise bu kulenin insanların zihinlerini kontrol etme planının bir parçası olduğuydu. Bu efsaneler zamanla tarihe karışmaya başladı.

Ama hangi ara ve nasıl onun aşk ve romantizm sembolü haline geldi bilemiyorum.

Bunu öğrenir miyiz bilemiyorum ama umarım bir gün gitmek isteyen herkes orada bulunur.