BİR KAHVE BELGESELİ

BİR KAHVE BELGESELİ

Haziran 11, 2021 0 Yazar: Şükran Karaduman

GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA KADAR

Herkese merhabaa! bugün sizlere göz açıp kapayıncaya kadar bitirebileceğiniz film tadında bir belgeselden bahsedeceğim.

Öncelikle bu belgesel kadrosunda kimlerin bulunduğundan bahsedelim. Belgeseli yazan Okan Bayülgen ve Selin Atasoy. Cem Adıyaman’ın yönetmenliğinde çekilen belgesel Arçelik sponsorluğunda yürütülmüştür. Belgeselde Okan Bayülgen dışında yemek kültürü yazarı Sahrap Soysal, yazar Ahmet Ümit, tarihçi ve yazar Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan, parfümer Vedat Ozan, şef Didem Şenol gibi birçok tanıdık isim bulunuyor. Başlığından da anlaşılacağı gibi Okan Bayülgen kahvenin yolculuğunu, kahve hakkındaki ilginç bilgileri göz açıp kapayınca öğrenmek için yola koyulan kahve bağımlısı, kahve hakkında sürekli düşünen uyku problemleri olan bir başrol olarak karşımıza çıkıyor. Belgesel Okan Bayülgen’in kahve zaman ilişkisini düşünürken başlıyor. Bu düşünce aklına kahveyi getirdiğinden sonraki adımı tabi ki kahve yapmak oluyor.  Belgesel sonunda izleyiciye acaba başrolümüz kahve hakkında bilgiler alabilmek için yolculuğa çıktı mı yoksa bütün bu izlediklerimiz o 15 saniyelik kahve pişirme sırasında başrolümüzün aklından geçenler miydi diye düşündürüyor.

Belgeselden not aldığım ilginç birkaç bilgiyi size aktarmama izin verin

Kahvenin kökeni Etiyopya’ya dayanmakta.  15. yüzyılda ilk defa bazı Müslüman Sufiler kahve çekirdeğini tatmışlar. Ancak tadının acı olması sebebiyle farklı şekilde tüketmeyi denemişler ki bu deneme yöntemi kaynayan suya çekirdeği atmak olmuş. Daha sonra buluş olarak adlandırabileceğimiz kahve İslam’a uygun mu değil mi diye tartışmalara yol açmış ve uygunluğuna karar verilmiş. Etiyopya’dan çıkan bu ürün İstanbul’a uğradıktan sonra Avrupa’ya geçmiş. Aynı tartışmalar Avrupa’da da olmuş, yani papa kahveyi beğenmeseydi şu an kahve yasaklı bir besin olarak anılabilirdi.

Aslında kahve höpürdetmenin bilimsel bir açıklaması bulunmakta.  Höpürdeterek içmek kahvenin bütün partiküllerinin dilin üstündeki papillalara dağılarak bütün aromayı alabilmeyi sağlıyor. Ancak bu aroma kahve öncesi yenilen yemeğe göre değişebilmekte.

Mozart kahveye aşırı bağımlıymış.

Balzac günde 50-60 bardak kahve içermiş. Hatta ölüm sebebinin kahve olduğu düşünülüyormuş.

Son yıllarda yapılan çalışmalar kahvenin hem Parkinson hem kalp damar hastalıklarından hem de tip2 diyabetten koruma özelliğinin olduğunu göstermiş.

Uyuyamadığım için mi kahve içiyorum kahve içtiğim için mi uyuyamıyorum sorusuna cevap ise kahveyi ilk kullananlarda ciddi uykusuzluk yaptığı ancak düzenli kullanımda kahvenin uyku üzerindeki etkilerinin azaldığı yönündedir. Ancak tolerasyonu düşük bazı kişilerde gece gece belirli bir saatten sonra içilmesi pek önerilmez.

Kahveye verilen isimler kahvenin demleme yöntemleriyle alakalıdır. Espresso bir demleme yöntemidir. Kahve çekirdeğinin tadı kokusu ve renginin Espresso makinesi aracılığıyla suya geçirilmesi işlemidir. Birçok kahve türü espressodan yapılmaktadır. Örneğin ristretto, espressonun daha sert haline denir. Macchiato, espresso üzerine süt köpüğü eklenmesidir. Latte, espresso üzerine köpürtülmüş süt eklenmesidir.

1 saat 14 dakikalık film tadında bu belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Göz açıp kapayıncaya kadar biteceğinden emin olabilirsiniz.

Kahveler hazırsa başlayalım mı?