BİR ENDÜSTRİ MÜHENDİSİYLE KARİYER PLANLAMASI

BİR ENDÜSTRİ MÜHENDİSİYLE KARİYER PLANLAMASI

Ekim 13, 2021 0 Yazar: Şeyma Dolgun

Eğitim hayatınızdan bahseder misiniz?

  Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği alanında da yüksek lisans yaptım.

Şu andaki pozisyonunuzdan ne kadar memnunsunuz? Bu pozisyonda tüm bilgi ve becerilerinizi kullanma imkânı bulabiliyor musunuz?

  Şu anda üretim uzmanı olarak çalışmaktayım ama aslında üretimde çalışmak istemezdim. İçinde bulunduğum koşullar nedeniyle üretimde çalışmak zorunda kaldım fakat çalıştığım yer ve pozisyon olarak memnuniyetim yüksek değil. Ama mesleğimin en geleneksel yerinde, mutfakta, çalıştığım için, bana farklı farklı tecrübeler kattığı için de memnunum. En başta tercihlerimin beni buraya getireceğini bilseydim büyük ihtimalle bu tercihleri yapmazdım ama bu tercihleri yaptığım için ve bana kattığı şeyler olduğu için çok da pişman değilim.

Şu anda çalışmakta olduğunuz şirketten memnun musunuz? Şirket kültürü hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  Aslında Türkiye ‘de çalışan mühendisleri çalıştığı yere göre 2′ ye ayırmak mümkün benim açımdan. Ulusal ve uluslararası. Benim gördüğüm kadarıyla, uluslararası firmalarda hem yapılan işten tatmin olmak mümkün hem de şartlar daha iyi. Ulusal firmalarda; bizim fikri haklara, patente, gelişime, düşünceye önem veren bir kültürümüz olmadığından dolayı maalesef hem yaptığınız işten tatmin olamıyorsunuz hem de zaten ekonomik-fiziki şartları pek iyi olmuyor.

Sizce Türkiye’de bu sektördeki endüstri mühendisleri onlar için en uygun işlerde çalışabiliyor mu? Yöneticiler endüstri mühendislerinin işlevleri hakkında yeterli bilgiye sahip mi? Ve ülkemizde endüstri mühendislerinin geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Yöneticilerin endüstri mühendisleri hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadığı konusu nerde çalıştığına bağlı ve bu da biraz şans bence. Yani çalıştığın sektör ve yöneticilerinin hangi alanda uzman olduğuna göre bu konudaki bilgileri değişebiliyor. Benim tecrübelerime göre, bazı durumlarda mühendisin durumu kendi yönlendirmesi gerekebiliyor. Zaten bence bir mühendisin gerektiği zamanlarda yöneticileri yönlendirebilme yetisi olması gerekli. Burada yönlendirmekten kastım; yöneticinin bilgi sahibi olmadığı bir konu hakkında yöneticiyi bilgilendirip o tarafa dikkatini çekmek. Sonuçta hiçbir yönetici firma yararına olacak bir şeyi geri çevirmez. Benim çalıştığım firmada bunun için gerekli özgürlükler mevcut fakat tabi ki yeni mezun bir mühendis ile tecrübeli bir mühendisin yönlendirebilme becerisinin aynı olması beklenemez. Birazcık o alanda çalıştıktan sonra, bilgi birikimine sahip olduktan sonra, o bilgiyi kullanabilir hale geldikten sonra tabi ki yeni mezun biri de bu kabiliyeti kazanabilir. Mesela metot konusunda bilgiye sahip olmadan dahi yönlendirme yapılabilir. Çünkü tüm organizma için yararlı olacak bir şeyi bir yönetici neden kabul etmesin. O metodu doğru anlatabilir ve metodun faydaları hakkında düzgün bilgilendirebilirsen yöneticini o zaman tabi ki yönlendirebilirsin.

Kariyerini hazırlamaya başlayacak olan gelecekteki endüstri mühendislerine ne önerirsiniz? Mezunlara ne önerirsiniz?

  Çalışma alanının çok geniş olması bir avantaj gibi görünse de bu durum yani bu konforun olması dezavantaja dönüşebiliyor. Bu yüzden bence bir endüstri mühendisinin 3-4. Sınıftan itibaren bu konfordan vazgeçmesi gerekli ve kendini seçtiği alana göre hazırlaması lazım. Çalışmak istediği alana ait portföyünü düzgün oluşturması hem de hedefe yönelik hareket etmesi lazım. Çalışmak istediği alana göre ders seçimlerini yapması lazım. Örneğin satın almada çalışacaksa cost dersini alması lazım gibi şeyler.

Peki okulun, derslerin bu konuda ne kadar katkısı var?

  Kesinlikle çok katkısı var. Kişiden beklenenler kişinin öğrendiklerinden çok çok farklı, yüksek olmuyor. Yani kişiden istenilen şeylerin %80-%90’ını herkes yapabiliyor. Kişiyi diğerlerinden ayıran şey, o %10-%20’lik kısım oluyor. Bunu belirleyen de lisans eğitiminde derste öğretmenin bir anda söylediği bir kelime, bir cümle olabiliyor. O yüzden lisans öğrencilerinin derslere katılım göstermeleri ve dinlemeleri önemli bir konu.

İş bulma süreciniz nasıldı? İş bulmada okulun ve not ortalamasının önemi nasıl?

  Aslında üniversitenin kişinin gelişimi üzerinde bir katkısı var ama bunu bir marka olarak görüp buna göre filtreleme yapan firmalar mevcut. Doğruluğunu yanlışlığını tartışacak olursak,  bu konuda yeterli bilgimin olduğunu düşünmüyorum. Ama şöyle; Anadolu’dan çok yüksek puanla girmemiş olup şu an çok iyi konumda olan mühendisler de var, Top 5 ten çıkan çok kötü mühendisler de var. Ama yine de Top 5 ten çıkmış bir mühendisi “illa bir şey kapmıştır o üniversiteden “deyip işe almak Anadolu’dan çıkmış bir mühendisi işe almaktan, filtreleme açısından, çok daha kolay. Ama yine de daha az popüler olan, daha düşük puanla girilen üniversitelerden çıkan mühendislere de haksızlık edilmemesi lazım, edilebiliyor bazen. Çünkü o kişileri arayıp bulmak, avlamak daha zor.

  Ortalama şu konuda etkili bence, mesela Bilkent’ten 2.8 ortalama ile çıkan biri ile herhangi bir üniversiteden birinci olarak çıkan biri eşit hale gelebiliyor. Hatta herhangi bir üniversiteden birinci olarak mezun olmuş kişi Bilkent’ten çıkan bir kişiden daha iyi olabiliyor ama o okul, o marka kişiyi 1-0 öne geçirebiliyor. Ki birçok yerde artık yöneticiler, kendi üniversitesinin ekolünü tutmaya meyilli oluyor çünkü o da o yollardan geçmiş. Yani ne kadar kendine benzer olursa o kadar daha yakın hissediyor. Yani, üniversitenin gerçekten önemli olduğunu ama not ortalamasının o kadar da önemli olmadığını düşünüyorum. Not ortalaması etiketi kolayca kırılabilir ama üniversite etiketi biraz zor kırılır.

Endüstri mühendisleri adaylarına tavsiye verecek olsanız, mutlaka yapmalı dediğiniz 3 şey nedir?

  1. Network’ünün geniş olması.
  2. Sosyal becerilerin geliştirilmesi.
  3. İyi bir storyteller olması. Çünkü bu meslekte çok fazla şey anlatılması gerekiyor.

Bonus olarak da, seçeneklerini daraltabilme yeteneği kazanması. Bol seçenekte değil daha dar seçenekte profesyonel hayatını yönlendirebilme becerisi kazanması.