ANTİOKSİDAN NE İŞE YARAR ?

ANTİOKSİDAN NE İŞE YARAR ?

Ağustos 16, 2021 0 Yazar: Özge Boncukluoğlu

Antioksidanların yaşamımızı devam ettirmemizde çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz ? . Bugün bu yazımda antioksidan maddelerin tam olarak ne olduğundan , ne işe yaradığından ve sağlığımız için almamız gereken antioksidan maddelerin hangi besinlerde bulunduğundan sizlere bahsedeceğim. Pandemi döneminde sağlığımızın ne kadar kıymetli olduğunu daha da iyi anlamış iken  vücudumuzun hastalıklar karşısında savaşabilmesi  açısından önemli yere sahip antioksidanlara şu an daha çok ihtiyacımız var.

 Antioksidan , vücutta üretilebildiği gibi gıdalardan da sağlanabilen hücre hasarını önleyen  kimyasal maddelerdir. En önemli görevlerinden biri vücudumuzda meydana gelen bazı reaksiyonlar sonucunda oluşan  serbest radikallerin zararlarını en aza indirmektir. Serbest radikaller , farklı moleküllerle reaksiyona girerek veya dengesiz beslenme, bilinçsiz yapılan  spor, uzun süre güneş ışığına maruz kalmak, aşırı alkol tüketimi  , çevre kirliliği, sigara-egzoz dumanı, stres, bazı ilaçlar ve enfeksiyonlar nedeniyle de oluşabilmektedir. İnsan sağlığı açısından zararlı ve zehirli maddelerin oluşmasına sebep olan serbest radikaller , kanser , kalp damar hastalıkları , yaşlanmayı hızlandırma  gibi daha birçok hastalığı da  tetiklerler. İşte tam bu noktada  serbest radikalleri etkisiz hale getirebilmek amacıyla antioksidanlar devreye girer. Antioksidanlar hasar meydana getirebilecek molekülleri temizleyerek , hücrelerde hasarı önler.

 Başta da söylediğimiz gibi antioksidanların bazılarını vücudumuz üretebiliyor ancak bir kısmını da bizler gıdalardan alıyoruz. En yaygın bilinen antioksidanlar arasında  A  , C ve E vitaminleri , likopen  , beta – karoten , selenyumlar , flavonoidler yer almaktadır. Nar , domates , havuç , enginar , böğürtlen  gibi renkli meyve sebzelerde zengin antioksidan kaynaklarındandır. Ayrıca içerisinde bolca vitamin barındıran enginar da zengin bir antioksidan kaynağıdır. Çikolata severler için önemli bir antioksidan kaynağı olan flavonoidler grubunda yer alan  bitter çikolata ,  kalp rahatsızlıkları ve iltihaplanma gibi sağlık sorunları için yararlı etkileri bulunmaktadır.  Buğday ve tam tahıllar  , yeşil çay , soğan , fındık , ceviz , badem , baklagiller ,  ıspanak , deniz ürünleri ve tavuk gibi gıdalar da iyi antioksidan kaynaklarındandır.

 Antioksidan Faydaları Nelerdir ? 

  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • Cildi korur.
  • İltihabı azaltır.
  • Göz hastalıklarını önler.
  • Yaşlanmayı geciktirir.
  • Kolesterolü dengeler.
  • Sinir sistemini korur.
  • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  Görüldüğü üzere birçok faydası bulunan antioksidanları gıdalar ile vücuda aldığımızda hastalıklara karşı bizi büyük ölçüde koruyacaktır. Yazımı bitirmeden önce çok önemli birkaç şeyden de  sizlere bahsetmek  istiyorum.  Antioksidanları , takviye ilaçlar yerine çeşitli  gıdalardan almak çok daha güvenli ve etkili olacaktır. Özellikle cilt sağlığı açısından yaşlanma geciktirici ilaçların kullanılması doktor tavsiyesi ile alınmadığında cilt üzerinde ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca yüksek doz antioksidan takviyeleri sonucunda toksik etkiler meydana gelebilir ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Eğer sağlıklı bir bireysek , dışarıdan alacağımız takviyeler yerine her yaş birey için , her zaman doğal olanı tercih etmek doğru olacaktır. Doğru ve sağlıklı beslenmenin önemini unutmayıp ,  hayatınız boyunca sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…