5G TEKNOLOJİSİNİN YOLCULUĞU

5G TEKNOLOJİSİNİN YOLCULUĞU

Haziran 5, 2021 0 Yazar: Şeyma Dolgun

Aslında son yıllarda da gündemde olan fakat pandeminin de etkisiyle gün içinde bile sık sık dile getirdiğimiz ‘internet neden yavaş?’ sorusuyla da yakından ilişkisi olan 5G teknolojisini ele alacağız.

  Öncelikle sizleri ‘generation (G)’ kavramının karşımıza çıktığı ilk yıllara götürmek istiyorum. 1980 li yılların başında hayatımıza 1G kavramı girdi. 1G teknolojisi analog bir sistemdi ve sadece ses taşıması için tasarlanmıştı. Telefonlar genel olarak zayıf pil ömrüne sahipti ve bazen de aramalar düşmüyordu. Bu teknoloji 1990 ların başına kadar kullanıldıktan sonra 2. nesile yani 2G ye geçiş yapıldı. Bu teknoloji, gerçek GSM sisteminin temeli sayılabilecek sayısal haberleşme temelli sistemdi. SMS bu sistemle beraber çalışan bir yeniliktir. Bu teknolojinin içine GPRS, EDGE ve MMS teknolojilerinin girmesiyle ismi 2,5 G 2,75 G olarak tanımlanmıştır. Data hızı GPRS için 114Kbps, EDGE için 384 Kbps lere kadar çıkabilmekteydi. Bu sistem de 2000 li yıllara kadar kullanıldıktan sonra 3. Nesil teknolojiye geçiş yapılmıştır. 3G, daha hızlı veri aktarım hızlarında kullanıldığından, cep telefonunuzu görüntülü arama ve mobil internet gibi daha fazla veri gerektiren yollarla kullanabilirsiniz. 2G gibi, 3G de 4G’ye ulaşmak için daha fazla özellik sunulduğundan 3.5G ve 3.75G’ye dönüştü. 3G’nin maksimum hızının, hareket etmeyen cihazlar için yaklaşık 2 Mbps olduğu ve hareketli araçlarda 384 Kb / sn olduğu tahmin edilmektedir. 2008 yılına gelindiğinde ise 4. nesil ağlar piyasaya sürüldü. 4G 3G den 10 kat daha hızlıdır ve değişik teknolojiler arasında sorunsuz geçiş yapabilme, mobil multimedya izleyebilme, geniş kapsama alanında az enerji tüketimi ile yüksek kaliteli bağlantı sağlama özelliklerine sahiptir. Bu özellikleriyle kesintisiz ve HD video transferi, HD görüntülü konuşma, HD ve 3D oyun uygulamaları çalıştırmak ve çok yüksek hızda dosya transferi yapmak mümkündür. Son olarak ise 5. nesil ağ, 5G.

  Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak tanımlanan 5G, internetin daha hızlı ve gecikmenin çok daha az olduğu bir teknolojidir. Hayatımızın merkezinde yer edinmeye başlayan yapay zeka, ıot gibi teknolojileri de göz önünde bulundurursak 5G nin hayatı kolaylaştırma açsından oldukça büyük bir adım olduğunu görebiliriz. Fakat 5G nin uygulanabilmesi için her yeni nesil ağda olduğu gibi Dünya’nın bir alt yapı çalışmasına ve yeni teknolojiye ihtiyacı vardır. Bu konuda 2020 yılına bakacak olursak, gelişmiş ülkelerin önemli adımlar atmış olduğunu görebiliriz.

  Şimdi de bu teknolojinin avantaj ve dezavantajlarına değinelim.

Avantajlar

  • 5G nin beklenen en önemli avantajı yüksek hız. 5G sayesinde indirme hızlarının 1 Gbps’nin üzerine çıkması bekleniyor. Bu da günlük yaşamda zamandan kazanç fırsatını bize sunmaktadır.
  • 5G ile mobil cihazlardaki enerji tüketiminin büyük oranda azaltılması, mobil cihazların pil ömrünün 10 yıla çıkarılması amaçlanmaktadır. Ayrıca telefonların ayda 1 kez sarj edilmesinin yeterli olacağı düşünülmektedir.
  • 5G ile çok daha geniş bir kapsama alanına ulaşılacağından kırsal bölgelerin sıkça yaşadığı kapsama alanı sorunlarına çözüm olacağı düşünülmektedir.

Dezavantajlar

  • 5G teknolojisinin kurulumu için yeni bir alt yapı gerektiğinden ülkelerin bu konuda ciddi miktarlar harcaması gerekmektedir.
  • 5G teknolojisini yalnızca son model cihazların desteklemesi bu teknolojinin yayılması için uzun bir zaman gerektirmektedir.
  • 5G ile birlikte daha geniş kapsama alanına ulaşılmak istendiğinden daha sık baz istasyonu kurulumu planlanmaktadır Bu baz istasyonlarının yayacağı radyasyon miktarı ise insan sağlığı açısından büyük bir soru işaretine sebebiyet vermektedir.
  • 5G teknolojisinin güvenlik açısından siber saldırılara açık olduğu düşünülmektedir.