2021 Pritzker Ödülü

2021 Pritzker Ödülü

Mayıs 10, 2021 0 Yazar: Kağan Güler

2021 Pritzker ödülünü kazanan kişiler 16 Mart Günü Chicago’da Hyatt Vakfı başkanı Tom Pritzker tarafından duyuruldu.

Sürdürülebilir konut projeleri ile ün kazanan Fransız Lacaton&Vassal Stüdyosu ve kurucuları Anne Lacaton ve Jean Philippe Vassal oldu. İnsan yaşamının zenginleştirilmesi ve onarıcı bir mimariye olan bağlılıklarıyla ödüle layık görüldüler. Yaptıkları yenilemelerde eski yapının taşıyıcısı dışındaki her türlü elemanın değiştirerek yeni mekanlar yaratıyorlar. “Asla yıkma” ilkesine bağlı kalarak Lacaton ve Vassal, bir binanın kalıcı mülklerinin kalmasına izin verirken, eski altyapıyı yükseltmek için kısıtlı müdahaleler üstlenir.

Lacaton ve Vassal’ın öne çıkan projlerini derledik.

  1. Tour Bois-le-Pretre

Paris çevre yolu üzerinde altmışlı yılların başlarında inşa edilen bu 16 katlı yüksek blok, 96 daireden oluşmaktadır. 2011 yılında öngörülen yıkımdan kaçınılarak bir dönüşüm projesine karar verildi. Proje, dairelerin cömert bir uzantısını sunuyor. Oturma odalarını genişletmek, kapatılabilen teras ve balkonlar oluşturmak için her katta mevcut binanın çevresine kendinden destekli yapı olarak inşa edilen yeni katlar ekleniyor. Küçük pencereli mevcut cepheler kaldırılacak ve büyük şeffaf açıklıklar ile değiştirilmiştir.

  • Floransa Lapatie Evi

1993 yılında düşük bir bütçeyle iki çocuklu bir çift için bir ev inşa etme isteğinin sonucudur. Süreksiz bir yerleşim bölgesinde bulunan ev, cadde profiline uyar. İki açık platformu konumlandıran dikdörtgen bir taban üzerinde basit bir birim. Metal bir çerçeve üzerinde, cadde tarafındaki bir yarısı opak fiber-çimento kaplama ile, diğer yarısı ise bahçe tarafında şeffaf polikarbonat kaplama ile bir kış bahçesi oluşturacak şekilde kaplanmıştır. Opak kaplamanın arkasındaki çerçeveye kenetlenen ahşap bir hacim, kış bahçesine ve cadde tarafına açılan, yalıtımlı ve ısıtılmış bir kış alanını tanımlar.

  •  Milhouse Sosyal Konut

Başlangıç ​​olarak, bir yapının ve ucuz ve etkili basit bir zarfın yaratılması, çatı katı ilkesine göre, zıt, tamamlayıcı ve şaşırtıcı mekansal niteliklere sahip maksimum yüzey alanı ve hacmi tanımlamamızı sağlar. Zemin katta betondan bir direk / kiriş yapısı, üzerine bahçecilik seralarının sabitlendiği 3 m yüksekliğindeki bir platformu destekler. Çerçeve galvaniz çelik, duvarlar şeffaf polikarbonattır. Seranın bir kısmı izole edilir ve ısıtılır